Zastosowanie suwnic bramowych

Przechodząc nieopodal jakiejś fabryki czy stoczni, zastanawiamy się czasem czasem, jak coś takiego w ogóle funkcjonuje – rozpoznajemy kształty wielu potężnych machin, jednak nie mamy pojęcia do czego one służą. Tymczasem obserwujemy maszyny, bez których nasze codzienne życie wyglądałoby zupełnie inaczej.

Ile zawdzięczamy suwnicom bramowym?

suwnice bramoweCzy jadąc tramwajem lub pociągiem, zastanawiamy się, jak pojazd ten powstał? Przecież nie wziął się znikąd. Budowa wagonu podróżniczego to wymagająca użycia odpowiedniego sprzętu procedura – jeden wagon może ważyć nawet około czterdziestu ton! Poszczególne elementy powstają w ogromnych hangarach fabryk produkujących sprzęt ciężki, natomiast montaż całości odbywa się bezpośrednio na torze bocznym, z którego możliwe będzie podprowadzenie wagonów na najbliższą stację. Do transportu niezwykle ciężkich elementów konstrukcji służą suwnice bramowe, czyli potężne dźwigi kształtem przypominające bramę (stąd ich nazwa). Po pomoście suwnicy zawieszonej pomiędzy mostami bocznymi przesuwa się cięgnik, do którego mocuje się przedmiot wymagający przemieszczenia z jednego miejsca na drugie. Najbardziej wytrzymałe z suwnic zdolne są unieść ciężar wynoszący nawet do tysiąca ton! Z takim sprzętem budowa pociągu wydaje się być błahostką. Suwnice bramowe wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu – zarówno w ciężkim, jak i lekkim. Stosuje się je głównie w hutnictwie, górnictwie oraz budowlance, ale także w większych magazynach, gdzie wykorzystuje się je do segregowania towaru.

Zastosowanie odpowiedniego sprzętu to podstawa przy budowie pojazdów – w końcu chodzi o bezpieczeństwo nas wszystkich. Na szczęście myśl technologiczna ludzkości jeszcze w starożytności przysłużyła się do tego, by człowiek mógł bez wysiłku wznosić potężne budowle i różnego rodzaju konstrukcje.