Zastosowanie i działanie tokarek

Tokarki są obrabiarkami, które są używane w dziedzinie obróbki mechanicznej do produkcji elementów obrotowo symetrycznych. W tym przypadku zarówno proste cylindryczne, jak i płaskie, prostopadłe do osi powierzchni obrotu, jak również złożone kształty, takie jak powierzchnie stożkowe i sferyczne, mogą być precyzyjnie wytwarzane.

Jak działają tokarki?

producent tokarekDziałanie tokarek jest dosyć proste. Narzędzie do obracania jest mocno zaciśnięte na i wykonuje ruch posuwisty. W tym przypadku wózek narzędziowy przemieszcza się wzdłużnie i poprzecznie do osi obrotu przedmiotu obrabianego wzdłuż obrabianej powierzchni, a tym samym usuwa wióry z powierzchni. Proces ten można wykonać zarówno w sposób konwencjonalny, jak i sterowany CNC. Ogólnie rzecz biorąc, rozróżnia się tokarki konwencjonalne, zautomatyzowane i sterowane CNC. Zautomatyzowane tokarki uniwersalne są używane do produkcji pojedynczych i małych serii, podczas gdy tokarki CNC są używane do produkcji masowej. Dzięki temu nawet przy dużych ilościach gwarantowana jest stała jakość toczonych części. Rozwój tokarki dostosował się z czasem do indywidualnych wymagań rynku. W dzisiejszym przemyśle produkcyjnym tokarki można stosować w szerokim zakresie zastosowań, gdziekolwiek coś się obraca lub porusza, używane są głównie elementy toczone. Producent tokarek powinien być zatem wyczulony na zmieniające się potrzeby rynku i dopasowywać nowoczesne technologie do wymagań stawianym tym maszynom.

Obecnie użytkownicy technologii toczenia są dostępni dzięki ciągłemu rozwojowi i dużej liczbie różnych tokarek do różnych procesów produkcyjnych. Często te nowoczesne systemy toczenia są budowane modułowo zgodnie z indywidualnymi potrzebami użytkowników. Zapewnia to dokładne dopasowanie do wymagań tokarza.