Rekuperacja

Wentylacja i rekuperacja łazienki, w której znajduje się piec gazowy.

Prawidłowa wentylacja łazienki jest bardzo ważna. To dzięki niej nie osadza się para wodna w tym pomieszczeniu, a więc unikamy powstawania pleśni oraz grzybów na ścianie oraz suficie. Bardzo ważna jest także odpowiednia wentylacja, jeśli w naszej łazience znajduje się piecyk gazowy lub kocioł dwufunkcyjny służący do ogrzewania całego domu oraz wody.

Rekuperacja w pomieszczeniu  z piecem gazowym

Rekuperacja

W takim przypadku należy do łazienki doprowadzić więcej świeżego powietrza, aby urządzenia miały odpowiednią ilość tlenu do spalania gazu. W takiej łazience musi znaleźć się kratka wentylowana, nie koniecznie korzystająca ze zjawiska, jakim jest rekuperacja. Wrocław jest miastem, gdzie jedna z firm korzysta z kratek wentylacyjnych do łazienek o nieregulowanym, stałym przekroju. Pozwoli to zapewnić odpowiedni przepływ powietrza w łazienkach z takimi urządzeniami. W łazience z piecykiem gazowym, w której się znajduje okno, powinno się korzystać z nawiewników okiennych, które znajdują się w stolarce. W takich łazienkach nie powinna być stosowana klimatyzacja. Jeśli w naszej łazience znajduje się nowszy kocioł, to takie urządzenia posiadają automatyczne odcinanie gazu, w razie gdy instalacja wentylacyjna nie działa poprawnie. Jeśli chodzi o starsze urządzenia to nie mają takiej możliwości. Jeśli wentylacja nie działa prawidłowo, czyli w powietrzu jest za mało tlenu, to gaz nie do końca się spala, przez co powstaje w naszej łazience niebezpieczny dla człowieka tlenek węgla. Poza tym innym zagrożeniem jest to, że płomień w piecyku zgaśnie, a gaz ziemny będzie ulatniał się do łazienki. W tym przypadku grozi nam zatrucie lub wybuch.

Jeśli w naszej łazience brakuje okna oraz piecyka gazowego, to w takim przypadku wystarczy wentylacja naturalna, w której powietrze z przed pokoju dopływa do łazienki. Dobrze jeśli drzwi to takiej łazienki nie są zbyt szczelne.