uprawa truskawek

Jak wygląda polowa uprawa truskawek?

Truskawki powstały z mieszanki dwóch gatunków dzikich poziomek. Ich owoce są nie tylko wyjątkowo smaczne, ale i bogate w szereg witamin oraz minerałów. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę także z tego, że truskawki zawierają pektynę. Jest to błonnik, który obniża poziom cholesterolu. Dzięki temu te sezonowe owoce są wyjątkowo zdrowe i uprawa truskawek jest bardzo popularna.

Truskawka jest niską byliną zielną, która może być uprawiana zarówno w gruncie, jak i na działkach, w przydomowych ogródkach czy na balkonach. Jak jednak wygląda polowa uprawa truskawek? I co zrobić, aby zbiory były, jak największe? Otóż pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniego stanowiska pod uprawę. Nie w każdym gruncie warto posadzić sadzonki truskawek. Rośliny te wymagają przede wszystkim żyznej gleby bogatej w próchnicę. Ważne jest także to, aby gleba była lekka i przepuszczalna. W ciężkich, bardzo wilgotnych glebach najczęściej występują bowiem choroby wirusowe korzeni truskawek.
uprawa truskawekKolejnym wymogiem jest to, aby ziemia była lekko kwaśna. Gleby kwaśne i zasadowe nie sprzyjają owocowaniu. Uprawa truskawek wymaga również nasłonecznionego stanowiska. W cieniu zawiązuje się bowiem mniej owoców i są one kwaśniejsze. Słodkie owoce cieszą się zaś większym zainteresowaniem konsumentów i lepiej się sprzedają. Kolejnym krokiem jest uprawa działki. Wszystkie odmiany truskawek wymagają przede wszystkim użyźnienia gleby na dłuższy czas przed sadzeniem. Osoby planujące, zakładać uprawę truskawek wiosną, powinny uprawić działkę jesienią. Ważne jest również zastosowanie oprysków niszczących chwasty. Truskawki można sadzić wczesną jesienią lub wiosną. Ważne jest to, aby sadzonki truskawek ukorzeniły się w gruncie przed nastaniem przymrozków. Możemy wybrać sadzonki zielone pochodzące bezpośrednio z matecznika.

Takie sadzonki należy jednak możliwie, jak najszybciej posadzić w grunt, aby nie uschły korzenie, ponieważ rośliny mogą się nie przyjąć. Przed sadzeniem, ważne jest także odpowiednie nawodnienie stanowiska. Coraz większym zainteresowaniem na rynku cieszą się sadzonki frigo. Przechowywane są one w chłodniach. Zaletą takich truskawek jest to, że owocują one już w pierwszym sezonie.