Dobry materac dla dziecka

Małe dzieci przesypiają większość swojego życia. Noworodki w pierwszych tygodniach po urodzeniu, tylko jedzą i śpią, a dopiero później ich czas czuwania się wydłuża, choć nadal najwięcej czasu spędzając leżąc w łóżeczku.

Na jakim materacu może spać dziecko?

Materace dziecięceKażdy pediatra i ortopeda, powtarza, że małe dzieci powinny spać na twardych podłożach. Bez względu z czego będą wykonane, musza tyć twarde, bo wymaga tego kręgosłup malucha, który ciągle jest w fazie wzrostu. Materace dziecięce są wykonane z takich samych surowców jak dla dorosłych, albo specjalne antyalergiczne. W sklepach z materacami znajdziemy modele sprężynowe, kieszeniowe, piankowe, czy kokosowe, albo lateksowe. Nowością na rynku są materace futonowe, które w całości są wykonane z ekologicznych, naturalnych materiałów. Przy wyborze materaca dla dziecka nie warto się kierować ceną, a jedynie jakością wykonania i rodzajem wypełniania. Dla noworodków i niemowlaków, najlepsze będą hipoalergiczne, gdyż zmniejszają ryzyko wystąpienia alergii. Są wykonane z syntetycznych materiałów, które zapobiegają gromadzeniu się w nim brudu, bakterii i grzybów. Dla starszych dzieci, które chodzą już do szkoły podstawowej, możemy zakupić materac wykonany z pianki, która doskonale się dopasowuje do jego ciała i zapewnia właściwe podparcie pleców. Kolejnym materacem dla naszego dziecka może już być sprężynowy, który jest najpopularniejszym modelem. Jego rozmiar musi idealnie pasować do ramy łóżka, aby w trakcie snu się nie przemieszczał.

Materace najczęściej nie posiadają daty ważności i zmieniamy je jak widocznie się zniekształcą, lub zabrudzą do takiego stopnia, że nie będziemy mogli ich wyczyścić. Większość rodziców zmienia materace swoich dzieci po około trzech, czterech latach na nowe.