Do czego wykorzystujemy poliuretan?

Naukowcy poliuretanem interesowali się już na początku ubiegłego wieku. Początkowo nie potrafili go wytworzyć w warunkach laboratoryjnych. Przełom nastąpił w latach 30, XX wieku, kiedy to profesor Bayer Otto wynalazł tenże zamiennik powszechnej gumy, wykorzystywany na szeroką skalę już w latach 1940 – 1950. To dopiero początek zastosowania tego materiału.

Wykorzystywanie poliuretanu obecnie

taśmy poliuretanowe strukturalneZastosowania poliuretanu jest bardzo szerokie. Wykorzystywane są m.in. do produkcji wytrzymałych ubrań takich jak mundury wojskowe, podeszwy w butach, wykończeniu samochodów, samolotów, a także montażu okien. Taśmy poliuretanowe strukturalne aktualnie powszechnie stosowane są do zabezpieczenia spoiw pomiędzy dwoma elementami konstrukcji, np. między ramą okna, a ścianą lub futryny drzwi a ścianą. Wykonane są z pianki poliuretanowej stosowanej najczęściej w przemyśle szklarski, jej budowa zapewnia osiągnięcie odpowiedniej szerokości spoiny sylikonowej. Nie wchodzi w żadne reakcje z sylikonem, zapobiega to tworzeniu się pęcherzyków powietrza w kleju i zapewnia świetną stabilizację na cały czas od montażu aż do całkowitego wyschnięcia. Struktura taśmy poliuretanowej pozwala na swobodne przemieszczanie się pary wodnej oraz powietrza, dzięki temu unikamy problemu zaparowanej szyby oraz zbierania się wilgoci na parapecie. Produkt posiada dodatkowo takie właściwości jak odporność na zmiany temperaturowe, kompatybilność z klejem montażowym, długoletnia trwałość, wysoka gęstość.

Technologia taśm poliuretanowych strukturalnych nieprzerwanie rozwija się od przeszło 70 lat. Od czasu wymyślenia pierwszego zastosowania poliuretanu opracowywane są coraz nowsze. Obecnie szybkość produkcji tych taśm ciągle się zwiększa, a jakość jest coraz wyższa. Wraz ze wzrostem łatwości wytwarzania cena stale się obniża.